top of page

01.12.2021

FK SLOVAN IVANKA PRI DUNAJI JESENNÝ MAJSTER 3.LIGY BRATISLAVSKÉHO FUTBALOVÉHO ZVÄZU

Rozhovor s hlavným trénerom mužstva Dušanom Barkolom

 

Pán tréner pri mužstve FK Slovan Ivanka pri Dunaji ste už druhú sezónu. Spolu s Vaším asistentom Martinom Popluhárom ste výborná trénerská dvojica, ktorá v kabíne vytvorila jeden veľmi dobrý kolektív. Čo si myslíte, v čom je lepšie toto družstvo od minuloročného?

- Nehľadal by som rozdiely medzi minuloročným mužstvom a aktuálnym. Kolektív sa postupne formoval aj za pomoci mojej pravej ruky Martina Popluhára a minuloročné mužstvo malo taktiež svoju kvalitu. Takže ide o kontinuitu. Zvládli sme vynikajúco doplniť káder. Prišli skúsenosti, ešte väčšia kvalita a veľa mladých hráčov, ktorí sa chytili aj strelecky a pomohli tímu.

 

Spomínali ste teda, že sa doplnil káder pred súťažou. Ktorý príchod hráča Vás najviac potešil a naopak, ktorý odchod najviac zarmútil?

- Všetci hráči ktorí prišli do nášho klubu urobili veľkú konkurenciu. Príchody Adama Ščibrániho v podobe veľkých skúseností (predtým hral v FC Rohožník a FK Rača), Matúša Genčúra technicky vynikajúci hráč (hráva aj sálovku), Samuela Hegyiho vynikajúci stopér (predtým kmeňový hráč druholigovej Dubnice), Olav Dudnyk rýchlostný typ hráča (kmeňový hráč Dubnice) a Mateja Mičeka ako brankára (kmeňový hráč Spartaka Trnava). Toto všetko vytvorilo potenciál na rast celkového tímového výkonu. Žiaden hráč nemal nikdy istú nomináciu do základu a vnímali to tak. Nejde len o príchod nových hráčov, ale podarilo sa nám udržať kvalitu z minulej sezóny v podobe Mateja Ružičku jeden z najlepších stredových hráčov v celej lige, Mateja Krištofíka, Viktora Halla s obrovskými skúsenosťami a takto by som mohol pokračovať o každom jednom hráčovi.

Odchody , ktoré ma najviac zarmútili boli odchod brankára Mateja Škodu, Lukáša Lovása a Michala Kobala všetci traja rodení Ivančania, ktorí išli za štúdiom do zahraničia. Som však o tom pevne presvedčený, že sa vrátia po ukončení štúdia. Odišla aj veľká skúsenosť v podobe Ľubomíra Parasku, ktorý sa presťahoval naspäť do Trenčína a bola to opora nášho tímu.

 

Aké boli ciele pred začiatkom sezóny a aká príprava k tomu určená?

 - Ciele neboli žiadne, ale dva týždne do ligy som si sám povedal, že chceme hrať v hornej polovici tabuľky. To že to tak vystrelí a budeme na čele po jesennej časti to by nikto nepovedal, ale vystrelilo.

Príprava bola celkom slušná a sám som už videl, že to ide dobrým smerom.

 

Vaše mužstvo prekonávalo klubové rekordy jeden za druhým po 7 kole samé výhry a skóre 12:0. Začala sa eufória?

 - Ja si myslím že áno. Perfektné víťazstvo proti FK Rača (0:2), to bolo len 2 kolo, ale najzásadnejšie víťazstvo bolo v 7 kole doma proti FK Inter Bratislava (1:0). Bolo veľa ľudí na futbale (návšteva cez 700divákov) a presne to bol začiatok eufórie. Fanúšikovia nás vytlieskali a nikomu sa nechcelo ísť ani do šatne. Všetci hráči začali pociťovať neskutočnú podporu od fanúšikov a obyvateľov Ivanky.

 

Prišla prvá prehra v 8.kole, proti FC – Žolík Malacky čo sa stalo?

- Môžem povedať že v Malackách sme začali excelentne a po 7 minúte sme vyhrávali 0:1, ale celý zlomový moment nastal, že v 9 minúte, bolo už 1:1. Následne nepremenená penalta z našej strany v 44 minúte. Poviem však aj to, že za druhý polčas sme neohrozili súperovu bránu a lepší výsledok sme si nezaslúžili. Ten zápas bol v hlavách hráčov dostali prvý gól v sezóne a nepremenili penaltu. Rozhodilo ich to a preto nevedeli zvíťaziť v tomto zápase.

 

Následne prišli zápasy s mužstvami zo spodku tabuľky, výhra nad Novou Dedinkou 2:0 a nečakane remíza v derby proti ŠK Bernolákovo 2:2. Ako si hlavne na zápas proti Bernolákovu pamätáte?

- Body sme zbierali naďalej, ale v našej súťaži neexistuje slabý súper. Tak isto aj ŠK Nová Dedinka má svoju kvalitu. Poďme však k zápasu proti Bernolákovu. Vyhrávali sme polčas 0:1, potom súper otočil hru a vyhrával 2:1. My sme však od 65 minúty mali tri tutovky okrem toho, že sme vyrovnali na 2:2. Musím povedať aj to, že súper v poslednej minúte mal čistú šancu, ktorú Matej Miček (brankár) zneškodnil. Takže ja to hodnotím tak, že v takýchto derby v podobe El Clásico nikdy nie je žiaden favorit aj keď sme boli na špici tabuľky. Osobne som bol spokojný aj s bodom. Išlo o zápas u hostí, kde sa hrá veľmi ťažko.

 

Od zápasu proti Bernolákovu opätovne na víťaznej vlne a asi najlepší zápas s výhrou 5:0 proti súperovi TJ Rovinka ktorá bola vtedy na druhom mieste. Bola veľká motivácia poraziť mužstvo, ktoré tiež malo chuť byť prvé v tabuľke?

- Samozrejme. V tomto zápase to bola sila kolektívu, silné osobnosti máme v šatni ako Ružička, Krištofík, Hall, Sokolovci, Ščibráni, Lepko, Figura atď.. Pred týmto zápasom som len povedal taktiku a odišiel z kabíny. Sám som počul ako sa oni sami hecujú. Už v kabíne to všetko nastalo, že oni si nepripúšťajú nič iné ako víťazstvo. Neskutočne chceli vyhrať. Vyšli nám perfektne dve štandardné situácie. Jedna súperovi úplne zlomila väz, keďže prišla v nadstavenom čase prvého polčasu a vyhrávalo sa 3:0. Proste najsilnejšie osobnosti kabíny zobrali tento zápas do vlastných rúk. Pre súpera 5:0 bolo krutých, ale naša zaslúžená radosť. TJ Rovinka je špička v našej lige a my sme ju zdolali.

 

Ste víťazom jesennej časti. Užívate si záujem divákov a podporovateľov klubu?

- Jasné. Diváci v Ivanke sú úžasní. Po každom zápase sme vytlieskaní toto som ešte nezažil v mojej kariére trénera a každému trénerovi by som to doprial. Veľký diel úspechu na tomto výsledku majú aj oni. To isté podporovatelia klubu. Veľmi pozitívna energia, ktorá na nás vplýva ide aj z nich. Parádne sme to oslávili po konci jesennej časti. Sme však len na pol ceste a ešte polka nás čaká. Chceme sa však tešiť s divákmi a podporovateľmi naďalej.

 

Kedy začnete prípravu na jarnú časť ligy a aká bude?

- Príprava by mala začať 10.01.2022. Aká bude v tejto ťažkej covidovej dobe ešte sami nevieme. Dúfam, že sa budeme naďalej baviť futbalom a prilákame ešte viac fanúšikov na zápasy. Náš futbal nie je o peniazoch, náš futbal je o zábave. Starostí má každý dosť, či sú to hráči, či funkcionári, či samotní fanúšikovia. Všetci tých starostí majú dosť a ja chcem, aby sme sa bavili futbalom.

 

Je cítiť aj záujem o prípravné zápasy z klubov vyšších líg?

- Áno tento záujem evidujeme a tiež si ho užívame. Volali nám z ŠTK Šamorín (druhá liga) a máme s nimi dohodnutý zápas ako ich generálku pred štartom ich jarnej ligy. FC Petržalka (druhá liga) má tak isto záujem o prípravný zápas, Nové Zámky (3.liga Západ) a takto by som mohol pokračovať. Toto by sa asi nedialo pokiaľ by sme boli tabuľkovo dole.

 

FK Slovan Ivanka pri Dunaji má viac ako 160 mládežníkov od prípraviek až po starší dorast. Vidíte potenciál zapojiť aj hráčov z dorastu do A mužstva? Sledujete týchto hráčov?

- Pravidelne chodím skôr na tréning mužov, keďže väčšinou pred našim tréningom majú tréning iné kategórie FK Slovan Ivanka pri Dunaji. Je to perfektné, tých detí a mládeže je tam strašne veľa. Čo sa týka dorastencov je to naozaj dosť ťažké. Pred dvoma sezónami, keď som prišiel do Ivanky už bol Matej Ružička v tej dobe ešte dorastenec v A mužstve. Už vtedy podával výkony, ktoré presahovali túto ligu. Behom pol roka sme vytiahli Lukáša Lovása. Bol väčšinou v základnej zostave mal potenciál a bolo to na ňom vidieť, že sa toho nezľakol. Bohužiaľ tak ako som spomínal išiel študovať do zahraničia. Koncom minulej sezóny sme chceli zapojiť ďalších troch dorastencov. Bohužiaľ presne je to etapa, kedy idú na vysoké školy a niektorí sa toho možno aj zľaknú. Na týchto dôvodoch to padlo a z dorastu sme nedoplnili káder pred začiatkom tejto súťaže ani o jedného futbalistu, pritom sme ich potrebovali. Túto sezónu som mal možnosť sledovať niekoľko zápasov staršieho dorastu a vidím tam dvoch – troch hráčov, ktorých by sme mohli aj skôr zapojiť, aby sa potom ponuky pravidelne hrávať a trénovať za A mužstvo nezľakli. Takže o potenciál a budúcnosť FK Slovan Ivanka pri Dunaji sa nebojím.

 

Čo hovoríte na futbalovú infraštruktúru v klube? Chýba Vám niečo?

- Poviem k tomu len toľko. Každému trénerovi by som doprial, aby mohol trénovať Ivanku. Kľud a pohoda. Do ničoho sa nemiešajú, každý robí to čo má robiť proste je tam pozitívna energia a to myslenie je naozaj pozitívne. Skromné a veľmi pozitívne. Ja sa tu cítim veľmi dobre. Zažil som už štvrtý futbalový klub, kde trénujem. Jeden z toho bol dokonca v Rakúsku, ale toto je asi top, kde som teraz.

Pán tréner ďakujem veľmi pekne za rozhovor a na záver. Čo by ste chceli odkázať fanúšikom a podporovateľom?

- Toto čo sme dosiahli nieje práca jednotlivca. Stále to hovorím a stále to budem tvrdiť. Ide o tímovú prácu od hospodára, cez funkcionárov, trénerov, hráčov, fanúšikov. Toto nieje len moja zásluha. To je to prečo to tak funguje a preto sme tam kde sme. Budeme sa naďalej snažiť baviť futbalom a vynasnažíme sa o to, aby sme Vám prinášali radosť a rozptýlenie v tejto ťažkej celosvetovej situácii aj naďalej. IVANKA DO TOHO!

Muži.jpg
bottom of page