historia_klubu_fk_ivanka - FK Slovan Ivanka pri Dunaji

Dátum založenia : r. 1919

Sídlo klubu : Vajnorská 6, 90028, Ivanka pri Dunaji

História klubu :

Začiatky futbalu v Ivanke siahajú do r. 1919. V tomto roku založil p. A. Vosátko  Ivansko-farniansky mládežnícky spolok zameraný na šport a kultúru. Spolu s prvými funkcionármi a nadšencami vybudovali prvé ihrisko vo Farnej. Kostru družstva tvorili vojaci z vajnorských a bratislavských kasarní. Prvé zápasy odohrali z odvekým rivalom zo susednej obce Čeklís. Prvé regulérne ihrisko bolo vybudované v r. 1923 v miestach dnešnej Kmeťovej ulice so šatňou v klubovni u Mišíkovcov. V r. 1929 začal klub hrať pod názvom Športový klub Štefánik Ivanka pri Dunaji. Predsedom FK sa stal J. Kučera a tajomníkom L. Mišík. Po roku prípravných zápasov sa oddiel prihlásil do riadnej súťaže. Z tohto  družstva odišiel hrať v r. 1934 do ŠK Bratislava p. Jozef Luknár, ktorý v ňom zožal veľké úspechy ako chýrny kanonier a reprezentant ČSR známy aj pod prezývkov “ Kladivo” ! V r. 1939 pod vplyvom politických zmien zanikol aj klub Štefánik. Krátko po 2. Svetovej vojne v r. 1947-48 bolo postavené dnešné ihrisko. Koncom 50. Rokov vytvoril bývalý futbalista Š. Trnčík skvelý dorastenecký kolektív, ktorý nielenže vyhral krajské majstrovstvá, ale dvakrát sa turnajovým spôsobom prebojoval aj do záverečných bojov o titul majstra ČSR. Titul im síce unikol, boli však druhí v republike ! V následujúcich rokoch vytvorili úspešní dorastenci aj základ kvalitného mužstva seniorov, ktoré v r. 1962 vybojovalo divíziu. Vtýchto slávnych časoch hrali v Ivanke mužstvá Piešťan, Partizánskeho, Holíča, Nových Zámkov a tiež rezervy Slovana, Interu, Trnavy a Trenčína. V r. 1963-64 unikol ivanským futbalistom postup do II. ligy. V týchto časoch bola návštevnosť aj 1000 divákov na zápas. Po tomto slávnom období sa dostavil postupný pokles výkonnosti ivanskeho futbalu, pretože najlepší miestny hráči odišli do mužstiev vyšších súťaží, niektorý aj do prvoligových mužstiev. Aj v nasledujúcom období vyrástlo v mládežníckych družstvách Ivanky zopár výborních futbalistov, ktorí však odišli hrať do klubov hrajúcich republikové súťaže. V poslednom období sa náš klub opäť zameral hlavne na výchovu mládeže a postupne sa dostavujú prvé úspechy.

História klubu FK Slovan Ivanka pri Dunaji

Aktualizované